28.10.2016r. - Warsztaty dotyczące rozwiązywania problemów rówieśniczych
- Która godzina? - Tak, jestem szczęśliwa, i brak mi tylko dzwoneczka u szyi, który by brzęczał nad Tobą, gdy śpisz. Wisława Szymborska, Na wieży Babel Tymi słowami polska laureatka literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska, rozpoczęła utwór pod tytułem Na wieży Babel. Czy dialog przedstawiony w wierszu ma sens? A czy nasze rozmowy czasem nie przypominają tego, na co zwróciła uwagę poetka? Czy potrafimy słuchać z uwagą drugiej osoby? 28 października Alicja Szramuk i Julia Pudlik, przedstawicielki Samorządu Szkolnego, miały zaszczyt uczestniczenia w warsztatach dotyczących rozwiązywania problemów rówieśniczych poprzez tworzenie młodzieżowych grup rówieśniczych. Warsztaty te organizowała Komenda Miejskiej Policji w Opolu wraz z Fundacją Pro – Lege i Urzędem Miasta Opole.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznania sposobów rozwiązywania konfliktów poprzez negocjacje, stosowanie kompromisu. Prowadzący warsztaty podkreślili wagę rozmowy w codziennych kontaktach, zwrócili uwagę na konieczność podejmowania próby zrozumienia potrzeb drugiej osoby, co często jest lekarstwem na wszelkiego rodzaju spory. W drugiej części spotkania uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki pracy mediatora, który w sposób bezstronny i obiektywny stara się rozwiązywać konflikty, dotyczące nie rzadko sprawy życia i śmierci. Wszyscy uczestnicy warsztatów chętni uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania ich nurtujące na temat przyczyn niewłaściwego postepowania ludzi, popełniania czynów przestępczych, roli socjalizacji pierwotnej i wtórnej w procesie kształtowania charakteru, poglądów człowieka, stylu życia, który przyjmuje w dorosłości. Na zakończenie sformułowano wniosek, że tak naprawdę, każdy z nas, niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób się wychowywał, może czynić wiele dobrego dla świata. Ważne jest, by te działania były oparte o tolerancję, współpracę i szacunek dla drugiej osoby, która może mieć zupełnie inne poglądy od naszych.

Wyszukaj w serwisie

Blog PG1